[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index][Subject Index][Author Index]

Progressive Palaeontology Programme (fwd)



In case anyone is interested, here is the program for our 'ikkle one day 
conference here in Bristol on the 28th April. As I have mentioned
before, anyone is welcome to pitch up and there are several
presentations on dinosaurs.

Cheers, Gareth

PROGRESSIVE PALAEONTOLOGY CONFERENCE PROGRAMME

11.00 - 12.40 : FIRST SESSION : ROOM G25  

11.00 - 11.20 
         Leslie Noe, University of Derby            
Evidence and implications for pliosaurian plesiosaurs (Reptilia: 
Sauropterygia) consuming invertebrates  
11.20 - 11.40 
         Joanna Snell, University of Birmingham         
The Palaeobiology of Wenlock Bryozoa  
11.40 - 12.00 
         Byron Blessed, University of Bristol      
Distinct vertebrate assemblages from an Upper Triassic cave deposit  
12.00 - 12.20             
         Stig Walsh, Universit of Portsmouth
A new Neogene marine avian assemblage from north-central Chile  
12.20 - 12.40 
         Emmanuel Fara, University of Bristol       
The diversity and fossil record of Cretaceous vertebrates: testing the 
patterns  

12.40 - 14.00 : LUNCH : ROOM G27             
                JCP MEETING : ROOM G5  

14.00 - 15.40 : SECOND SESSION : ROOM G25  

14.00 - 14.20 
         Jenny Cripps, Open University           
A Palynologist to India  
14.20 - 14.40 
         Mike Boniface, University of Bristol            
A re-evaluation of Buffetaut's Isalorhynchus genovefae in light of new 
material from the base of the Isalo II beds, Madagascar  
14.40 - 15.00 
         Marco Signore, University of Bristol              
Scipionyx samniticus: new perspectives on theropod palaeobiology 
15.00 - 15.20   
         Darren Naish, University of Portsmouth
Theropods in Victorian England: The Calamospondylus - Aristosuchus mess 
15.20 - 15.40 
         Sarah Tibbs, University of Bristol              
The mineralization of the fossils in the Hunsr?ck Slate, Germany 
 
15.40 - 16.00 : AFTERNOON BREAK : ROOM G27  

16.00 - 17.40 : THIRD SESSION : ROOM G25  

16.00 - 16.20 :
         Howard Falcon-Lang, British Antarctic Survey            
Ecology of Cretaceous high latitude conifer forests, Alexander Island, 
Antarctica 
16.20 - 16.40 
         Emily Rayfield, University of Cambridge  
Two dimensional models of theropod dinosaur skulls analysed using 
Finite Element Analysis  
16.40 - 17.00 
         Kate Harcourt-Brown, University of Bristol              
Cladistic Tree Shape  
17.00 - 17.20 
         Eko Lelono, Royal Holloway University of London            
Palynology of the Eocene Nanggulan Formation, central Java, Indonesia  
17.20 - 17.40              
         Huw Boulton, University of Bristol
Taphonomy of the Karabastau Formation (Upper Jurassic, Kazakhstan)